Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká církev je potřebná k spáse?

18. 06. 2017 21:14:32
‚Katolickost‘ církve nespočívá v jejím názvu, ale především v učení, že Ježíš Kristus je jediná – všeobecná - spása pro všechny lidi všech časů a národů.

V minulém díle apologie jsme si ukázali, že Ježíš Kristus založil církev jako určitou viditelnou organizovanou společnost, která je legitimním nástupcem starozákonního Božího lidu, aby pokračovala v Jeho díle spásy mezi všemi národy až do konce světa. Jaké jsou vlastnosti a známky této Kristem založené církve? To vyplývá z celého učení Pána Ježíše Krista, z toho jakou spásu a jakého Boha nám zjevil! Už v Apoštolském vyznání výry se říká: „věřím svatou církev obecnou“. Nycejské vyznání výry uvádí čtyři známky církve Kristovy:jedna, svatá, katolická, apoštolská.Proč je tomu tak?

Kristova církev musí být jenjedna, protože Pán Ježíš založil jen jednu a žádnou další církev; protože je jen jeden Bůh a jedna cesta spásy – Ježíš Kristus(Ef 4, 5); je jediné učení, jediné Boží zjevení – to které bylo završeno vtělením, činností, smrtí, vzkříšením a nanebevstoupením Božího Syna i sesláním jím zaslíbeného svatého Ducha, který apoštolůmpřipomněl vše, co jim Kristus řekl (J 14,26). Z této jediné církve Kristovi se tedy vylučuje každý, kdo přijímá nějaké jiné učení, jiné „bohy“ a jiné cesty spásy.

Kristova církev jesvatá,protože je založena svatým Bohem - Pánem Ježíšem Kristem -, který je její hlavou (Ef 1,22) a jejími členy (údy) jsou ti, kdo byli Kristem posvěceni (1Petr 1,2); dále protože jejím posláním je posvěcovat člověka a přivést ho do nebe – k účasti na životě svatého Boha ve společenství všech svatých.Od společenství církve svaté se tedy vzdaluje každý, kdo hřeší a zcela se od ní odděluje ten, kdo hřeší odmítáním jejího učení – svaté víry.

Kristova církev jevšeobecná (nebili katolická),protože její poselství – evangelium o spáse skrze pokání a víru v Pána Ježíše Krista – je určeno všem lidem všech národů, kultur a náboženství ve všech časech. Kristus řekl apoštolům:„Jděte do celého světa a hlásejte evangelium všemu stvoření. Kdo uvěří a dá se pokřtít, bude spasen, kdo neuvěří, bude odsouzen.“ (Mk 16,15-16). Ježíš přistoupil a řekl jim: ‚Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi. Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky, křtěte ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého a učte je, aby zachovávali všecko, co jsem vám přikázal. A hle, já jsem s vámi po všecky dny až do skonání tohoto věku.“(Mt 28,18). Tato všeobecná církev zahrnuje všechny spasené, i ty, kteří žili před příchodem Krista, protože i oni byli spaseni skrze Krista a v něm, když věřili v Boží spravedlnost, kterou je Kristus (1Kor 1,30).‚Katolickost‘ církve tedy nespočívá v jejím názvu, ale především v učení, že Ježíš Kristus je jediná – všeobecná - spása pro všechny lidi všech časů a národů. Víra, že spása je jedině v Ježíši Kristu, sama o sobě přináší rozšíření této víry do celého světa. Jinými slovy: víra ve všeobecnou spásu v Kristu přináší všeobecné rozšíření církve takto věřící. Struktura, která toto učení o všeobecné spáse v Kristu nepřijímá, není katolickou církví ani její částí, a to se týká současného Vatikánu a celé psoudocírkevní struktury s ním sjednocené. Současný Vatikán popírá nejen všeobecnost spásy v Kristu (viz mezináboženský dialog, výroky o jednom Bohu s muslimy i dalšími pohany atd.), ale také všeobecnou neměnnou platnost a závaznost Božího morálního zákona (viz Františkova encyklika ‚Laudato si‘), která je předpokladem všeobecného odsouzení všech lidí (Řím 3,23) a všeobecné potřeby spásy v Kristu.

Kristova církev je apoštolská, protože zachovává apoštolské učení a její biskupové jsou právoplatnými nástupci apoštolů. To se rovněž netýká současného pseudopapeže Františka ani biskupů s ním sjednocených, neboť apoštol je poslán Ježíšem Kristem, aby otevřel oči Židů a pohanů „a oni se obrátili od tmy ke světlu, od moci satanovy k Bohu, a vírou ve mne dosáhli odpuštění hříchů a podílu mezi posvěcenými.“ (Sk 26,18) Pan Bergoglio koná pravý opak: Odvrací křesťany i pohany od víry v jediného pravého Boha a nutí je přijmout jediného falešného ‚boha‘ – ducha antikrista, který přijímá všechna náboženství, všechny modloslužebné kulty a všechny nemorálnosti, jen jedinou věc odmítá – spasitelnou víru v Pána Ježíše Krista jediného Spasitele, Pána a Vládce všech lidí.

Proto další důležitou známkou katolické církve je dnes i to, že je oddělena od současného Vatikánu!

Autor: Stanislav Cigánek | neděle 18.6.2017 21:14 | karma článku: 8.58 | přečteno: 465x

Další články blogera

Stanislav Cigánek

Klaus chce výstup z EU

Václav Klaus tvrdí, že pro Českou republiku nastal čas začít se připravovat na vystoupení z Evropské unie. Naše politická scéna otvírá jedno tabu za druhým.

14.6.2017 v 11:25 | Karma článku: 21.27 | Přečteno: 1074 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Existuje život věčný?

Existenci člověka jakožto osoby nezjišťujeme z činosti žádného tělesného orgánu, ale z jeho originálních myšlenek a svobodných rozhodnutí. Proto není důvod se domnívat, že by smrtí těla měla zanikat i lidská osoba.

12.6.2017 v 22:30 | Karma článku: 13.81 | Přečteno: 562 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Je církev potřebná k spáse? – 1. část

Ježíš Kristus založil církev jako společnost, která je plnohodnotným a legitimním nástupcem starozákoního Izraele.

10.6.2017 v 22:41 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 553 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Klára Dvořáková

Já samec - povídka

Když si chlap umane, že je samec a žádné důkazy k tomu nepotřebuje. Varování: Valná část povídky se odehrává na pánských záchodcích reprodukční kliniky...

23.6.2017 v 8:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 17 | Diskuse

Jiří Havlíček

Strejda „GOOGLE“, vševědoucí strýček

Přemýšleli jste někdy nad tím co všechno o vás strejda GOOGLE ví? Jaké informace vlastně poskytuje pomocí vyhledávání a procházení obsahu na internetu? Lze tyto informace zneužit? Lze se vůbec bránit proti takovému zneužití?

23.6.2017 v 7:44 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 139 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Přežila jsem svojí první dopravní nehodu...

No jednou to přijít muselo. S podivem je, že se to nestalo dřív a potěšující je, že to odnesly jen plechy...

23.6.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.80 | Přečteno: 245 | Diskuse

Helena Vlachová

Nedráždit hada bosou nohou

Když někdo dráždí hada bosou nohou, může počítat s hadí odezvou. Dotyčnému hrozí smrt. Mladí lidé velmi často podceňuji nebezpečné situace

23.6.2017 v 6:06 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 365 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já:... a nezaprší... a nezaprší... a nezaprší...

Tak prý nám konečně nastalo astronomické léto. No, já bych řekla, že ho tu už pár dní máme. Alespoň soudě dle pohledu z okna...

22.6.2017 v 20:20 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 290 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 14.49 Průměrná čtenost 544

Zabývám se katolickou apologetikou, osobností M. Jana Husa a českým reformním hnutím 14/15 st. Články na tato i jiná témata uveřejňuji např. na webu uprkccr.com.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.