Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda slova - začarovaný kruh

14. 02. 2018 9:27:42
Svoboda slova je začarovaným kruhem sama o sobě. Jediným východiskem z něj je politický systém, který uzná křesťanské morální hodnoty, jako svou konstituci.

Autorka článku "O netoleranci nechutností" je na zdejším blogu kritizována, že se do vytčeného tématu zamotala a protiřečí sama sobě. To se však dnes stává skoro každému, kdo se o svobodě slova snaží něco konstruktivního říct. Vzpomínám třeba na nedávno zhlédnutou diskuzi mezi antiislamistou doc. Konvičkou a muslimem Abásem. Přesto, že jsem jednoznačně fandil Konvičkovi, musel jsem si postesknout, že proti tomu islamistovi v podstatě nemá argumenty. Na Konvičkůvy útoky tipu: "islám je proti svobodě, protože se považuje za nadřazený" nebo "islám přikazuje, v zemi, kde je muslimů většina, zavést právo šariu" odpověděl ten islamisa jen pousmáním a poukazem na "evropské demokratické hodnoty", podle nichž je přeci nejsprávnější řídit se názorem většiny atd. Musel jsem konstatovat, že Konvička se jakožto zastánce liberální demokracie se svými argumenty nachází v začarovaném kruhu.

Svoboda slova je totiž začarovaným kruhem sama o sobě. - Trestat za slovo je likvidací svobody a moci říkat cokoli rovněž tak. - Nelze se z toho kruhu vymotat, dokud se nad hodnotu svobody nenadřadí hodnota objektivní spravedlnosti. To si však vyžaduje, aby veřejná moc uznala objektivní pravdu. Neboli: stát musí mít svůj hodnotový systém, který oficiálně uznává za nejlepší - i když jeho respektování občany nebude vždy ve všem vymáhat. V některých věcech ho bude pouze pozitivně podporovat a protichůdným systémům tutéž podporu upře. (Tak by to mělo u nás být ve vztahu k islámu. Není třeba, aby jeho vyznávání bylo trestné, ale stát by islámským institucím neměl poskytovat tytéž výhody, jako křesťanským církvím. Šlo by tedy o tzv. pozitivní diskriminaci, která by však byla odůvodněna jasně definovanými pravidly.) Pokud stát svůj vlastní hodnotový systém oficiálně nemá, bude ho mít neoficiálně. Právě v takové situaci jsme dnes se současným multikulturalizmem atd. Je nám znemožněno se bránit proti evidentně nepřátelským ideologiím a jejich stoupencům. Pokud se naopak ke konkrétním hodnotám přihlásíme, lze zavést objektivní cenzuru, a to tak, že je jasně definováno, co a proč se cenzuruje. Pokud ta zavedená pravidla budou více méně nesprávná, dá se konstruktivně bojovat za jejich vylepšení či napravení, i když třeba za cenu různých perzekucí. Pokud budou ale pravidla nastavena v zásadě spravedlivě, bude legálním i kritizování samotných těchto pravidel (což už dnes pomalu přestává platit). Pokud jsou naopak definována tak vágně - jak je tomu dnes - ale o to důrazněji jsou vyžadována -, pak se proti nim bojovat téměř nedá. Skrytý nepřítel je nezranitelný, je nutno ho vylákat na bitevní pole. Dnes je tím nepřítelem plíživá totalita, která se skrývá za údajné hodnoty svobody a demokracie a přitom potírá každého, kdo by chtěl veřejně zastávat jasné morální principy, a tím "omezovat svobodu druhých". Příkladem je třeba protest proti promenádování se homosexuálů. Svoboda nemůže být základní hodnotou, protože je to relativní, čili "vztažná" záležitost. Vždy jde o svobodu od něčeho k něčemu. Jestliže v křesťanské Evropě byla zavedena "náboženská svoboda" i pro nekřesťanská náboženství, pak to zákonitě znamená utlačení křesťanství a propagaci jiných religií. Totéž by platilo v muslimských státech. Některé z nich mají tzv. zákony o rouhání - nejde však o objektivní ochranu všech vyznání, ale o cílenou ochranu islámu a potírání jakýchkoli veřejných projevů křesťanské víry. Zrušení těchto zákonů by pro ty země znamenalo oslabení islámu a otevření dveří pro křesťanskou misii. Každý zákon se vždy zavádí s konkrétním cílem. Pokud je tedy jakkoli legislativně řešena otázka veřejné prezentace svých názorů, vždy tím bude jeden názorový proud potírán a jiný upřednostňován, jinak to prostě nejde. Z toho důvodu je nutné a spravedlivé, aby veřejná moc definovala, který hodnotový systém vyznává a který naopak neuznává.

NEEXISTUJE A NIKDY EXISTOVAT NEBUDE SPRAVEDLIVĚJŠÍ HODNOTOVÝ SYSTÉM NEŽ JE KŘESŤANSKÁ MORÁLKA. A právě nevěřící příslušníci českého národa, kteří halasně říkají: "my jsme křesťanská země" apod. jak to za mnohé vyjádřil např. zpěvák Ortel, svědčí, že člověk zdravého rozumu poznává křesťanskou morálku jako nejspolehlivější základ právního státu. Vymýšlejte, co chcete, ale na nic lepšího v životě nepřijdete!

Autor: Stanislav Cigánek | středa 14.2.2018 9:27 | karma článku: 10.38 | přečteno: 237x


Další články blogera

Stanislav Cigánek

Josef Egyptský – tyran nebo spasitel světa? - dokončení

Proč Josef skoupil všechno stříbro, dobytek, půdu i lidi. O daních, centralizaci státní moci i o otroctví.

13.2.2018 v 16:19 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 198 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Josef Egyptský – tyran nebo spasitel světa?

Činy státníků jsou vždy hodnoceny rozporuplně. Dá se říct, že Josef zavedl v Egyptě autoritativní systém, který je i dnes velmi aktuálním tématem.

6.2.2018 v 19:11 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 340 | Diskuse

Stanislav Cigánek

Volit? Život nebo smrt?

Miloš Zeman v dnešní situaci reprezentuje opozici k systému smrti a autogenocidy lidstva. Podpořit ho znamená pomoci i jemu, aby ho reprezentoval opravdově.

20.1.2018 v 17:29 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 434 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jakub Janata

hrozné výmysly EU

Ať už jste milovníci EU nebo její odpůrci, existuje pár věcí, které jsou nepochybně dost k smíchu. Snažil jsem se vybrat několik nejbláznivějších věcí, co se EU za ty roky podařilo vyvořit.

19.2.2018 v 0:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Jaroslava Švajcrová

Czexit? Mám skvělý nápad.

Už jste četli poslední článek paní Šichtařové? Czexit? https://sichtarova.blog.idnes.cz/ Mám nápad. Co kdybychom zůstali členy EU za této alespoň jediné podmínky?

18.2.2018 v 21:15 | Karma článku: 12.13 | Přečteno: 429 |

Lucie Tykalová

Čeští svalovci zvedají těžké váhy, ale mozek neposilují

Biceps přes celou fotku, k tomu motivační kecy jako: "Je to moje cesta, můj cíl, nikdy se nevzdám." Další fotka, záda, nohy v podřepu, selfie v posilovně, soustředěný výraz v obličeji, zatnuté zuby, naběhlé žíly. Svalovci.

18.2.2018 v 20:31 | Karma článku: 8.05 | Přečteno: 405 | Diskuse

Irena Fuchsová

Šok na sjezdu ČSSD

Třeba to bude k něčemu dobré. Kdo ví. Říká se přece, že nejlepší je léčka šokem, je to tak? A když uvážím, že tenhle šok se jmenuje Gizela a od jména Gizela je kousek ke gazele... co víc si přát!

18.2.2018 v 20:21 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Robert Huneš

Odložím tátu. Zbavím se i mámy.

Nejdřív se zbavím táty. Pak se zbavím mámy, odložím je do domova pro seniory. Koho se zbavím potom? Sebe?

18.2.2018 v 18:28 | Karma článku: 24.71 | Přečteno: 786 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 12.07 Průměrná čtenost 515

Zabývám se katolickou apologetikou, osobností M. Jana Husa a českým reformním hnutím 14/15 st. Články na tato i jiná témata uveřejňuji např. na webu uprkccr.com.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.